Jesteś tutaj:   StartAktualnościWernisaż wystawy malarstwa Ani Swobody - 06 września 2019

alt

Centrum Kultury w Ostródzie zaprasza do Galerii Sztuki w ostródzkim Zamku na wernisaż wystawy malarstwa Ani Swobody "Wewnętrzne Światło" 6 września 2019 o godz.18.00

Ania Swoboda urodziła się w Polsce w Tomaszowie Mazowieckim. W 1988 roku ukończyła Liceum Plastyczne w Łodzi ze specjalizacją Dekoratorstwo – WYSTAWIENNICTWO. W 1990 r. przeniosła się do Włoch, do Rzymu; w latach 1992–1993 uczęszczała do „Accademia del Superfluo” (sztuki dekoracyjne; trompel'oil, malarstwo iluzjonistyczne, stencil)

W 1997 roku, po ukończeniu Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie w katedrze prof. Nunzio Solendo, wkroczyła w środowisko artystyczne stolicy, wystawiając swoje obrazy w różnych galeriach i uczestnicząc w licznych pokazach grupowych z młodymi artystami.
Od 2000 roku rozpoczęła swoje szczególne studium aktów, proponując zupełnie nowy figuratywizm, który opiera się na jego intymnej istocie w powietrznych barwach. Od 2003 roku koncentruje swoją działalność artystyczną na skardze społecznej dotyczącej łamania praw człowieka we współczesnym świecie.
W 2005 roku założyła stowarzyszenie kulturalne „ARTE CONTINUA”, które zajmuje się wyłącznie promowaniem sztuki wizualnej młodych artystów.
Od 2009 roku rozpoczęła się seria instalacji. Łączy malarstwo z technologią, wykorzystuje trójwymiarowość pracy, aby pobudzić obserwatora do uważniejszej i bardziej świadomej refleksji nad otaczającym go środowiskiem i możliwych szkód, jakie jego działania mogą wywołać, jeśli nie są kontrolowane. Bodźce dźwiękowe, wizualne i chromatyczne są narzędziami do precyzyjnego potępienia współczesnego społeczeństwa i oferują krytyczną interpretację systemu.
W latach 2009–2018 artystka odbyła wiele podróży artystycznych; wystawiała we Włoszech,
w Hiszpanii, Holandii, Chinach, Tunezji, Grecji, Turcji, Korei Południowej, Szwajcarii i Polsce nawiązując kontakt z najbardziej innowacyjnymi osobistościami światowej sceny artystycznej.
Udział w sympozjach (m.in. International Art Sympozjum) pozwala na rozwinięcie własnej ścieżki artystycznej. Jej prace znajdują się w muzeach, galeriach, kolekcji publicznych i prywatnych we Włoszech i za granicą.
Ania Swoboda w trakcie studiów nad ciałem dochodzi do dwumianu „światło-życie”: zagłębiając się w ludzką duszę szuka „Wewnętrznego Światła”, nieświadomego dziedzictwa całej ludzkości, niestety zasłoniętego przez materialne potrzeby, którym wszyscy jesteśmy poddani. Działanie artystki jest zatem zaproszeniem do ponownego odkrycia tego wewnętrznego światła, które pozwala nam uciec od ciemności i ciszy, w których dzisiejsze społeczeństwo często nas ogranicza, przywracając tym samym prawdziwe znaczenie cudu życia.

Artystka od 2018 roku, podejmuje wewnętrzny dialog z naturą, dzięki któremu odkrywa na nowo elementy wody i światła, którymi inauguruje nowy okres stylistyczny.
Jeśli przyjrzymy się żywiołowi wody już w 2011 roku, artystka nawiązuje do tworzenia aktów, najpierw owijając je falami i zmieniającymi się spiralami, a następnie przejmując go w przeważającej mierze, poprzez całkowitą dematerializację postaci.
Element wodny nabiera wielu znaczeń u artystki: w postaci płodowych i pierwotnych wód chroni i rozpoczyna życie, ale jest również rozumiany jako środek odradzania poprzez najprostsze formy materii. Samo jezioro, wielokrotnie malowane, jest niczym innym jak najbardziej intymną formą kobiecości, która przez kwiaty wody rodzi piękno.
To piękno, które w głównej idei artystki stanowi źródło i nadaje godność samemu życiu.

Galeria Regionu

  • Iława
  • Ostróda
  • Kanał Elbląski
  • Regaty na jez. Drwęckim w Ostródzie
  • Mazury Zachodnie
Mapa Ostródy
najlepsze-centrum-it-2014
klaster turystyczny mazury zachodnie

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek) w celach statystycznych. Dowiedz się więcej o ich używaniu i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - zobacz.

Zamknij,

EU Cookie Directive Module Information