Jesteś tutaj:   StartAtrakcje regionuWielkie Jeziora Mazurskie

Jest to obszar wyjątkowy zarówno w skali całego kraju, jak i Europy - niezwykle bogaty pod względem przyrodniczym, pełen historycznych zabytków oraz uwielbiany przez miłośników sportów wodnych, wędkarstwa i letników. Wielkie Jeziora Mazurskie słyną z niezliczonych siedlisk rzadkich ptaków.

 

 

Można obserwować m.in. uważanego za symbol Mazur kormorana, perkoza dwuczubego, czapę oraz łabędzia niemego, najliczniej gniazdującego na jeziorze Łukajno. Żyje tu również rzadki bocian czarny, orzeł przedni i bielik. Wędrowcy spotkają na swojej drodze wydrę, bobra, żółwia błotnego, łosia oraz wiele gatunków nietoperzy i kolorowych ważek. Szczególną atrakcją na przełomie września i października są rykowiska jeleni.

Najważniejszą rolę w gospodarce regionu odgrywa przede wszystkim turystyka i sporty wodne. Głównymi ośrodkami są: Giżycko, Mikołajki, Węgorzewo, Pisz, Kętrzyn. Znajduje się tu szereg rezerwatów przyrody i Mazurski Park Krajobrazowy.

Największą atrakcją turystyczną Krainy Wielkich Jezior są oczywiście jeziora tam występujące, w tym największe w Polsce Śniardwy (113,8 km²), Mamry (105 km²), oraz Niegocin, Orzysz, Tałty.

Autor zdjęć:
Archiuwm CPiT Giżycko

Galeria Regionu

  • Iława
  • Ostróda
  • Kanał Elbląski
  • Regaty na jez. Drwęckim w Ostródzie
  • Mazury Zachodnie
Mapa Ostródy
najlepsze-centrum-it-2014
klaster turystyczny mazury zachodnie

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek) w celach statystycznych. Dowiedz się więcej o ich używaniu i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - zobacz.

Zamknij,

EU Cookie Directive Module Information