Jesteś tutaj:   StartAktualnościMajówka z łukiem i koniem - 01-04 maja 2014 r.

altTętent kopyt i świst strzał w ramach Międzynarodowych Zawodów Historycznego Łucznictwa Konnego i Tradycyjnego, a także widowiskowe pokazy umiejętności łuczniczych i jeździeckich, wykłady i warsztaty na długi majowy weekend przygotowało Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. W tym roku o zekier chana Dżelal ed-Dina rywalizować będzie kilkudziesięciu łuczników z dwunastu państw.

Już w niedzielę na Polach Grunwaldu rozpoczną się warsztaty łucznicze i jeździeckie. W zeszłym roku, efekty treningów przeszły najśmielsze oczekiwania – polscy łucznicy zdobyli tytuły mistrzów świata na zawodach w Korei Południowej oraz mistrzów Europy na zawodach w Turcji.
- Turnieje międzynarodowe były doskonałą promocją Grunwaldu. Wystarczy powiedzieć, iż nabór na tegoroczne zawody trwał kilkadziesiąt minut – mówi Michał Sanczenko, prezes Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego. - Połowę uczestników stanowić będą goście z zagranicy. Do Grunwaldu przyjadą zawodnicy m.in. ze Szwecji, Hiszpanii, Węgier, ale także z Iranu i Stanów Zjednoczonych – dodaje Sanczenko.

Łucznictwo konne to nie tylko widowiskowa rozrywka, ale także zdobywający coraz większą popularność na świecie sport. Współzawodnictwo, które zdobyło dużą popularność także w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Zawodnicy rywalizować będą o zekier (pierścień łuczniczy) chana Dżelal ed-Dina, tatarskiego dowódcy spod Grunwaldu, w widowiskowych konkurencjach: węgierskiej, koreańskiej oraz bojowej grunwaldzkiej. W piątek i w sobotę przed tarczami staną łucznicy piesi. Czeka na nich nie lada wyzwanie, specjalnie przygotowany dziesięciobój, w którym będą musieli wykazać się wszechstronnością porównywalną do warunków prawdziwie bojowych (strzelanie na czas, zza zasłony, z równoważni itp.).
- W tym roku dziesięciobój przypominać ma o 10 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej – mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. – Równolegle do majówki z łukiem i koniem realizować będziemy polsko-litewski projekt, w którym młodzież pogłębiać będzie wiedzę o naszej wspólnej historii, ale także rozmawiać o bieżących problemach oraz perspektywach, jakie stoją przed naszymi państwami – kończy Drej.
Zawodnicy łucznictwa pieszego, oprócz wspomnianego dziesięcioboju, to także pierwsze w Polsce profesjonalne zawody w łuczniczych walkach drużynowych. Oprócz widowiskowych jeźdźcy wystąpią także w pokazach - wykażą się w kabaku, czy gonitwie mogu. Nie zabraknie pokazów umiejętności jeździeckich z elementami kaskaderki, walki na szable, czy posługiwania się rohatyną. Dodatkową atrakcją będą otwarte warsztaty łucznicze oraz możliwość przejażdżki konno (po okazaniu biletu wstępu do Muzeum).
- Nasza impreza to doskonała okazja do przyjrzenia się, jakimi umiejętnościami łuczniczymi i jeździeckimi dysponowali wojownicy kilkaset lat temu. Część konkurencji i pokazów jest bezpośrednio zaczerpnięta z dawnych traktatów – wyjaśnia dr Sławomir Moćkun z grunwaldzkiego Muzeum. – O historii łucznictwa konnego w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Iranie i Anglii opowiedzą najlepsi specjaliści z tych krajów - dodaje Moćkun.

ZAPOZNAJ SIĘ Z ZASADAMI POSZCZEGÓLNYCH KONKURENCJI:
KONKURENCJA WĘGIERSKA
Jest to konkurencja wprowadzona przez znanego węgierskiego łucznika Kassai Lajosa i rozgrywana na większości międzynarodowych zawodów. Swoją popularność zawdzięcza sprytnie obmyślonym regułom, które przy odpowiedniej taktyce umożliwiają zajęcie dobrego miejsca zarówno na szybkim jak i na wolnym koniu, jak kto lubi.

Tor do tej konkurencji, wyznaczony szrankami, ma długość 90 m i jest podzielony stojącymi z lewej strony wysokimi słupami na trzy 30m odcinki: strzelanie do przodu, strzelanie w lewo i strzelanie do tyłu. Norma czasu na przejechanie toru to 16 sekund i jeśli trafiliśmy choć jedną strzałą, to za każdą sekundę poniżej normy otrzymujemy 1 dodatkowy punkt. Dobry rezultat można więc uzyskać zarówno jadąc wolno i strzelając dużo (i celnie), ale również nastawiając się tylko na 2-3 strzały a 'zarabiając' na bardzo krótkim czasie przejazdu, bądź stosując jakąś pośrednią taktykę.

KONKURENCJA KOREAŃSKA
Opracowane przez FWHA reguły zawodów oparte są na tradycyjnych koreańskich zasadach. Charakteryzują się szybkimi przejazdami i strzałami z dość niewielkich odległości, ale precyzyjnymi. Rozgrywane są w szrankach z 1-5 identycznymi tarczami ustawionymi po lewej stronie, w odległości 5m od toru, do każdej z tarcz strzela się tylko jedną strzałę. Zawody rozgrywa się w trzech etapach, różniących się rozstawieniem tarcz i długością toru.

GONITWA MOGU
Konkurencja znana pod koreańską nazwą MOGU polega na tym, że jeden lub kilku łuczników konnych goni galopem i stara się trafić w kulę ciągnioną na linie za koniem. Jest to zabawa tylko dla doświadczonych jeźdźców, ponieważ konie z reguły cwałują najszybciej jak potrafią, a jeźdźcy z lekkim szaleństwem w oczach starają się strzelić niezależnie od sytuacji czy pozycji względem kuli, za każdą cenę... Upadki są nierzadkie, ale za to zabawa - niesamowita! Tor ma zazwyczaj długość 150-200 metrów i szerokość kilkudziesięciu, uciekający jedzie mniej więcej na jego środku i po linii prostej, natomiast łucznicy manewrują starając się zająć jak najlepszą pozycję do strzału. Oczywiście im większa ilość startujacych, tym bardziej sobie nawzajem przeszkadzają... Dobry koń, który daje się łatwo kierować przy takiej szybkości i w podnieceniu, jest tu nieocenionym atutem.

KABAK
Kabak tarzi, czyli z tureckiego konkurencja kabak to strzelanie niemal pionowo w górę, do celu umieszczonego na wysokim słupie. Była znana i lubiana na całym Bliskim Wschodzie, w Turcji, Persji, krajach arabskich, ale ćwiczono się w niej również w XVI-XVIIw. Polsce, pod nazwą 'fantazja'.
Słup ma wysokość minimum 7,5-8 metrów. Cel na jego szczycie jest kulisty (prawdopodobnie pierwotnie była to po prostu dynia, stąd zresztą pochodzi nazwa całej konkurencji, bo kabak to właśnie dynia), albo w formie płaskiego talerza i nie ma wyznaczonych żadnych pól, liczone jest trafienie lub jego brak. Ponieważ współczesne zawody tego typu dopiero zaczynają być organizowane (warto wiedzieć, że w tej dziedzinie nasi koledzy z Krakowa dzierżą palmę pierwszeństwa, o przysłowiowy 'krótki łeb' wyprzedziwszy Turków), więc nie dorobiły się jeszcze ogólnie uznawanego zestawu reguł, zwykle jednak punktacja zależy od tego, z jakiej pozycji jeździec oddał celny strzał.
Do tej konkurencji, z uwagi na bezpieczeństwo widzów (co rzuciliśmy w górę musi gdzieś spaść...) często używa się strzał z tępymi grotami i opierzeniem typu flu-flu, ograniczającym zasięg.

KONKURENCJA BOJOWA GRUNWALDZKA
Konkurencja bezpośrednio nawiązująca do taktyki stosowanej pod Grunwaldem. Zawodnik wykonuje ją w pełnym galopie, ostrzeliwując tarcze podczas najazdu, jazdy równoległej oraz wykonując manewr odwrotu. Ostrzał zarówno tarcz jak i wyznaczonego pola zawodnik może prowadzić już po przekroczeniu linii startu i wprowadzeniu konia do galopu, tj. z odległości ok. 100 m, zbliżając się w pełnej prędkości do tarczy na odległość maksymalnie 30 m.

Czwartek 01 maja
09.30– konkurencja koreańska
15.30 - otwarcie zawodów, parada konna w 10 rocznicę wstąpienia Polski do UE
16.00 – pokaz kabak, szabla i rohatyna
16.30 – wykład "Horseback Archery in the Commonwealth" - Andrzej Abratowski (Kraków)
16.45 – warsztaty łucznicze i jeździeckie dla publiczności

Piątek 02 maja
09.30 – konkurencja węgierska
15.30 – pokazy łucznictwa konnego
16.30 - wykład "Mounted Archers in Ancient Persia", Ali Ghoorchian (Iran)
16.30 – warsztaty łucznicze i jeździeckie dla publiczności
17.30 - turniej drużynowy Bitwy Łuczników

Sobota 03 maja
09.30 – konkurencja grunwaldzka
14.30 – pokaz kaskaderki konnej i mogu
15.30 – wykład "Horse and bow in English History" – Dan Sawyer (Wielka Brytania)
15.30 – warsztaty łucznicze i jeździeckie dla publiczności
22.00 –nocne strzelanie na odległość

Niedziela 04 maja
09.30 – zawody łucznictwa pieszego – dziesięciobój UE
14.00 – ceremonia otwarcia zamku i odsłonięcia pomnika Jagiełły
14.30 – dekoracja zwycięzców zawodów
15.00 – pokaz kaskaderki konnej
15.30 – turniej drużynowy Bitwy Łuczników

alt

e-max.it: your social media marketing partner


.

Pogoda w regionie

Reklama

Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player

Galeria Regionu

  • Iława
  • Ostróda
  • Kanał Elbląski
  • Regaty na jez. Drwęckim w Ostródzie
  • Mazury Zachodnie
Mapa Ostródy
najlepsze-centrum-it-2014
klaster turystyczny mazury zachodnie

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek) w celach statystycznych. Dowiedz się więcej o ich używaniu i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - zobacz.

Zamknij,

EU Cookie Directive Module Information