Jesteś tutaj:   StartAktualnościSkansen Olsztynek - kalendarium

altTegoroczny kalendarz imprez olsztyneckiego Skansenu rozpoczyna się wyjątkowo wcześnie. Już w lutym Muzeum będzie współorganizowało kolejną inscenizację historyczną - „Wileńszczyzna '44".

Na 2014 rok Muzeum przygotowało bogatą ofertę wydarzeń. Nie zabraknie stałych imprez takich jak świąteczne Jarmarki – Wielkanocny i Wigilijny współorganizowane z Olsztynkiem, majowy Jarmark sztuki nie tylko ludowej, sierpniowe Regionalne Święto Ziół, czy wrześniowe Targi Chłopskie. Po raz czwarty w Olsztynku odbędą się również Dożynki Wojewódzkie.
Nowością są dwie inscenizacje historyczne – Wileńszczyzna '44 oraz Wrześniowa diorama - obie współorganizowane z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - a także Żniwa w Skansenie i trzydniowa impreza Dni Dawnych Rzemiosł.
2 lutego w godz. 10:00-14:30 odbędzie się edukacyjna inscenizacja „Wileńszczyzna '44". Będzie opowiadać o działalności Polskiego Państwa Podziemnego na Wileńszczyźnie i złożonej sytuacji politycznej oraz narodowościowej na tym terenie na początku 1944 r.
Olsztynecki Skansen aktywnie włączy się w obchody 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji podczas majówki odbędzie się Dzień Otwarty Wolontariatu Europejskiego.
W lipcu odbędą się Dni Dawnych Rzemiosł. Będzie to międzynarodowa impreza poświęcona średniowiecznym rzemiosłom i umiejętnościom, podczas której rekonstruktorzy z Polski, Litwy i Rosji zaprezentują takie czynności jak tkanie na zapomnianych już dziś krosienkach tabliczkowych i bardko, wytwarzanie woskowych świec i biżuterii, obróbkę kości i bursztynu, a także rzemiosła: garncarstwo, kowalstwo, płatnerstwo. Nie zabraknie także zabaw i turniejów rycerskich. Impreza realizowana będzie w ramach Programu Współpracy Transgarnicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, projekt CROSSROADS 2.0 finansowany ze środków Unii Europejskiej Z kolei pod koniec sierpnia każdy będzie mógł spróbować swoich sił w polu biorąc udział w żniwach.
Od paru lat dużym zainteresowaniem cieszy się nocne zwiedzanie Muzeum, które w tym roku odbędzie się 17 maja w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Skansen w tym roku przygotuje również specjalne atrakcje na tę okazję. Muzeum będzie także współorganizatorem Europejskich Dni Dziedzictwa oraz Olsztyńskich Dni Nauki.
Tradycyjnie Skansen przygotował ofertę imprez tematycznych m.in. Tajemnice ciesiołki, Moda z wiejskiej szafy oraz Smaki ziemniaka. Po przerwie do kalendarza imprez wraca Skansen Dzieciom. Tego dnia w chałupach oraz w obejściach będzie można zobaczyć, jak wyglądało codzienne i odświętne życie dawnych mieszkańców Warmii i Mazur oraz zapoznać się z pracą wykonywaną przez rzemieślników wiejskich.
Sezon w Muzeum rozpoczyna się od 15 kwietnia i potrwa do końca października. W tym czasie można będzie odwiedzać olsztynecki skansen codzienne. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Muzeum – www.muzeumolsztynek.com.pl.

Pogoda w regionie

Reklama

Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player

Galeria Regionu

  • Iława
  • Ostróda
  • Kanał Elbląski
  • Regaty na jez. Drwęckim w Ostródzie
  • Mazury Zachodnie
Mapa Ostródy

Newsletter

klaster turystyczny mazury zachodnie

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek) w celach statystycznych. Dowiedz się więcej o ich używaniu i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - zobacz.

Zamknij,

EU Cookie Directive Module Information