Jesteś tutaj:   StartMazury Zachodnie

MAZURY ZACHODNIE to na zachód wysunięta część województwa warmińsko-mazurskiego. Krainy geograficzne wchodzące w skład MZ to zachodnia część pojezierza Mazurskiego, wschodnia pojezierza Iławskiego,  północna  część Pojezierza Chełmińskiego /Garb Lubawski, Dolina Drwęcy/ i południowa Pobrzeża Gdańskiego /Żuławy Elbląskie/.

"Warmia" i "Mazury" - niegdyś dwa różne obszary kulturowe – dziś region o dużej jednorodności ekonomicznej, bogactwie natury i niespotykanej gdzie indziej urodzie krajobrazu. Mazury. Pierwotnie Mazurami nazywano południe Prus Wschodnich zamieszkałe w większości przez osadników z pobliskiego Mazowsza. Od końca XIX w za sprawą Friedricha Krosty, który zdefiniował Mazury w następujący sposób” A więc Mazury są wszędzie tam gdzie ludność ewangelicka posługuje się dialektem mazurskim”. Nazwa ta została rozciągnięta na wszystkie tereny zamieszkałe dawniej przez ludność polską i niemiecką głównie wyznania protestanckiego, różnią się charakterem dziedzictwa kulturowego od Warmii – zdominowanej dawniej przez ludność wyznania katolickiego. Spory wpływ na kulturę i tradycję Warmii miała ponad 200 letnia przynależność do Rzeczypospolitej, ta odrębność kulturowa jak i językowa nasiliła się po rozbiorach, gdy teren ten został włączony do Prus.

Mazury Zachodnie to region turystyczny zawarty na styku następujących krain geograficznych:

- Pojezierze Iławskie

- Pojezierze Olsztyńskie

- Garb Lubawski

- Dolina Drwęcy

- Żuławy Elbląskie

- Równina Warmińska

MAZURY ZACHODNIE, ze względu na swoje położenie geograficzne, tradycje historyczno-kulturowe i atrakcje turystyczne, utożsamia się z terytoriami administracyjnymi obecnego powiatu ostródzkiego oraz niektórymi gminami powiatów: iławskiego (Zalewo, Iława, Lubawa), olsztyńskiego – (Miasto i Gmina Olsztynek, a także – elbląskiego (Miasto i Gmina Pasłęk).

Geograficznie pokrywają dużą część Pojezierza Iławskiego, łańcucha wzniesień, zwanego Garbem Lubawskim oraz południową część Pojezierza Olsztyńskiego.
Mimo wielu kryteriów geograficznych, historycznych, administracyjnych i kulturowo-etnicznych nie da się precyzyjnie wytyczyć granic MAZUR ZACHODNICH. Nie uczynimy tego też na tej stronie ponieważ dobrze spędzony urlop czy weekend nie od tego wszak zależy.
Naszym zamiarem jest skupienie Państwa uwagi na bogactwie i urokach tej krainy, którymi pragnie się ona dzielić z wszystkimi zainteresowanymi zapraszając ich do siebie oferując atrakcyjny i aktywny wypoczynek.

Atrakcje sąsiednich krain

Pobyt na Mazurach Zachodnich można wzbogacić jednodniowymi wycieczkami do innych ciekawych miejsc na Warmii, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, Mazowszu, Powiślu, Żuławach czy Pomorzu (w promieniu do 150 km).


Warmia - Gietrzwałd - największe warmińskie Sanktuarium Maryjne, Karczma Warmińska słynąca z tradycyjnych regionalnych potraw i biesiad warmińskich oraz żydowskich. 

Stolica Regionu (województwa) Warmińsko-Mazurskiego - Olsztyn zaprasza na swój średniowieczny zamek kapituły warmińskiej, w którym mieści się regionalne Muzeum Warmii i Mazur, a w którym przebywał niegdyś słynny astronom Mikołaj Kopernik. Na jego cześć urządzono w Olsztynie planetarium. Miasto to jest siedzibą wielu instytucji kultury takich jak teatr, czy filharmonia., Stolicą Warmii jest Lidzbark Warmiński z niezwykle interesującym zabytkiem –  Warmii to również Frombork ze swą słynną katedrą i planetarium - związanymi również z Kopernikiem, to wreszcie Braniewo, Orneta, Reszel i Święta Lipka ze swoją Bazyliką Mniejszą. Opodal Kętrzyna, w Gierłoży znajduje się słynna smutna pamiątka po II wojnie światowej - zespół bunkrów głównej wojennej kwatery Hitlera zwany "Wilczym Szańcem".

Na północny wschód od Olsztyna  rozpościera się Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, równie bogata i piękna jak Mazury Zachodnie, tym samym zasługująca na odrębną uwagę.

Podążając "siódemką" do Gdańska przejeżdża się przez stolicę „Żuław” - Elbląg, w którym - prócz wielu godnych zwiedzenia miejsc, na szczególną uwagę zasługują: gotycki Kościół Św. Mikołaja z najwyższą w mieście wieżą oraz odtworzona od fundamentów elbląska starówka. Stąd już tylko 33 km. do Malborka (Żuławy Wiślane), gdzie znajduje się słynny zamek krzyżacki, największa forteca zakonu, siedziba wielkiego mistrza - zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury.

Niespełna 60 km dzieli Elbląg i Malbork od Gdańska - stolicy dużego regionu, zwanego Pomorzem i części większej aglomeracji portowo-nadmorskiej – Trójmiasta (Gdańsk, Sopot, Gdynia).

Od zachodu i południa, Mazury Zachodnie otacza Powiśle, a na nim - Ziemia Chełmińsko-Michałowska - podobnie usiana licznymi świadkami historii z czasów krzyżackich i późniejszych (np.: Kwidzyn, Gniew, Brodnica, Golub-Dobrzyń). Jest to zarazem piękna kraina przyrodniczo-geograficzna - "Pojezierze Brodnickie" z "Brodnickim Parkiem Krajobrazowym", które warto spenetrować.

Na południowy-wschód od Mazur Zachodnich rozciąga się Mazowsze, którego stolicą jest jednocześnie stolica Polski – Warszawa.

e-max.it: your social media marketing partner


.

Pogoda w regionie

Reklama

Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player

Galeria Regionu

  • Iława
  • Ostróda
  • Kanał Elbląski
  • Regaty na jez. Drwęckim w Ostródzie
  • Mazury Zachodnie
Mapa Ostródy
najlepsze-centrum-it-2014
klaster turystyczny mazury zachodnie

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek) w celach statystycznych. Dowiedz się więcej o ich używaniu i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - zobacz.

Zamknij,

EU Cookie Directive Module Information